Web Sitesi Fiyatları

Web sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde ilk aklınıza gelen soru web sitesinin fiyatıdır. Web tasarımı yaptırmak isteyen kişi, kurum veya kuruluşlar doğal bir refleksle fiyatı en uygun ve en kaliteli web tasarım hizmetini almak ister.

Bu durum, ürün veya hizmet satın alanların gerçekçi beklentisidir. Aklınızda bu iş için belirlediğiniz bir fiyat aralığı olsa da, projenizin kapsamı doğrultusunda web tasarım maliyetleri değişecektir.

“Zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri siler.” Roy Chansior

Google’da bir arama yaptığınızda 100 TL’ye web sitesi yapan firmalar bulabileceğiniz gibi, 10,000 TL’ye web sitesi yapan firmalar bulacaksınız. Bu fiyat dengesizliğinin nedenini öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Web Sitesi Yaptırmadan Önce Kendinize Soracağınız 3 Soru

Web tasarım firmalarıyla ilgili araştırma yapmaya başladığınızda web tasarım fiyatları ve web tasarım firmaları hakkında daha çok bilgiye sahip olursunuz. “Web sitesi fiyatı ne kadar?” şeklinde başlayan bu ilk sorunuza yanıt ararken, kendinize sormanız gereken 3 önemli soru vardır:

Web Sitesi Yaptırmadan Önce Sorulacak Sorular

  1. Ödediğim ücretin karşılığında beklentilerimi karşılayan bir web sitesine sahip olacak mıyım?
  2. Web sitesinin güncelliğini koruması için web tasarım firmasından destek almaya devam edecek miyim?
  3. Beklenmeyen bir sorun yaşarsam, firmayla hızlı bir şekilde iletişim kurup sorunu çözebilecek miyiz?

Bu soruları neden web tasarım firmasına sormuyoruz, kendimize soruyoruz? Hangi web tasarım firmasına veya freelance web tasarımcıya sorarsanız sorun, cevap aynıdır. Kuşkusuz, hiçbir firma ve web tasarımcı bu sorulara aşağıdaki şekilde cevap vermez.

  1. “Ödediğiniz ücrete göre kalitesiz bir çalışma yapacağım. Bununla idare edin.”
  2. “Web siteniz yayınlandıktan sonra benim işim biter, aramazsanız sevinirim.”
  3. “Web sitenizle ilgili sorun yaşarsanız kendiniz halledin. Biz müsait olursak size geri dönüş yaparız.”

Elbette bu cevaplar abartılı görünüyor. Ancak projeniz bittikten sonra firmayla iletişim kurmak istediğinizde telefonlarınıza zamanında ve düzgün bir şekilde yanıt veren bir firma bulamazsanız pişmanlık ve çaresizlik duygusu hissetmeniz kaçınılmazdır.

Ödediğiniz ücretin karşılığını verecek kaliteli hizmetler, web sitenizin yayınlanması sonrası alacağınız teknik destek ve herhangi bir sorun yaşadığınızda sunulan hızlı ve etkili çözümler web sitesi fiyatlarını belirleyen en önemli konuların başında gelir. Sizlere bu hizmetleri sunan kaliteli bir firmanın fiyat politikasıyla özensiz ve ilgisiz çalışmalar yapan bir firmanın sizlere sunacağı fiyat teklifi kesinlikle aynı olmayacaktır.

Web Sitesi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Web siteleri için fiyat belirlenirken birçok kriter göz önünde bulundurulur. Ancak burada anlatılacak maddeler ne tek başına ne de her zaman geçerli olmayabilir. Bu bölümde firmadan firmaya farklılık gösterecek temel konulara yer verdik.

Web Tasarım Firmasının Konumu

Firma Konumu ve Adresi

Hizmet alacağınız firmanın bulunduğu konumun önemi seçtiğiniz iletişim yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterir. Şehirlerarası yolculuk ve konaklama gerektirecek projelerde yol ve konaklama masrafları web tasarım fiyatlarına yansıtılabilir. Aynı şehirde hizmet verilecek ancak çoklu ziyaret gerektiren uzak mesafeler web sitesi fiyatını etkiler. Günümüzde şehir dışı web tasarım projelerinde genellikle telefon görüşmeleriyle projeler detaylandırılır. Web sitesi içerikleri WeTransfer gibi çeşitli web tabanlı dosya transfer uygulamaları veya e-posta servisleri aracılığıyla web tasarım firmasına gönderilir. Bu çalışma şekline sahip projelerde firmanın bulunduğu konumun web sitesi maliyetlerine bir etkisi yoktur.

Web Tasarım Firmasının Çalışan Sayısı

Firma Çalışan Sayısı

Firma çalışan sayısı fazla olan bir web tasarım firmasının şirket giderleri de doğru orantılı olarak artar. Firmanın sağlıklı bir şekilde sektörde ayakları üstünde kalması benimsemiş olduğu fiyat politikalarıyla büyük ölçüde ilişkilidir. Bununla ilgili bir örnek verelim. Objektif bir değerlendirmede gerçek değeri 3000 TL + KDV olan bir projeyi ele alalım. Az çalışanı olan bir firmanın veya freelance olarak hizmet veren bir web tasarımcının bu fiyat üzerinden yapabileceği indirim büyük ölçekli bir firmaya göre daha fazla olabilir. Fiyat politikaları ve şirket içi dengelere göre yapılacak indirimlerin oranları firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Web Tasarım Firmasının Kullandığı Yazılım Teknolojisi

Yazılım Teknolojisi

Web sitelerinin hazırlanışı sürecinde web tasarımcıların kullandığı yazılım teknolojisi ve teknikler web sitesinin kalitesini büyük ölçüde etkiler. Web sayfaları kodlanırken HTML, CSS, JavaScript ve PHP gibi programlama dilleri kullanılır. Web sitesinin grafik tasarım çalışmaları sırasında günümüzde yaygın olarak tüm dünyada popülerliğini kanıtlamış pixel tabanlı Photoshop yazılımı tercih edilir. Bu programlama dillerini ve yazılımları her web tasarımcı kendi yetenekleri ölçüsünde kullanarak web siteleri tasarlar ve web tasarım şablonları geliştirir. Tasarlanan tüm web siteleri mobil uyumlu (responsive) olmalıdır. Bununla beraber, web tasarım firmaları web sitesinin yönetilebilirliğini arttırmak için Yönetim Paneli yazılımları geliştirerek web tasarım projelerine entegre eder. Dolayısıyla web tasarımcının veya web tasarım firmasının proje altyapısında kullandığı tüm nitelikler web sitelerindeki kaliteyi belirler. Web tasarımın kalitesi web sitesi fiyatını belirleyici önemli bir faktördür.

Web Tasarım Firmasının Hizmet Kalitesi

Hizmet Kalitesi

Web tasarım firmalarının verdiği hizmetler ve hizmet kalitesi farklılık gösterebilir. Bazı web tasarım firmaları web tasarım hizmetlerine ek olarak kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında hizmet verirken bazı firmalar sadece web tasarım hizmeti sunabilmektedir. Bu, firmaların şirket politikasıyla ilgilidir. Firmalar hizmetlerini kendi firma kapasitesi ve potansiyelleri ölçüsünde verir. “Her işi herkes yapar” şeklinde tek bir doğru yoktur. Kurumsal kimlik çalışmaları yapılmamış ve web sitesine ihtiyacı olan bir firmanın, her iki hizmeti de tek bir yerden alması geçerli bir neden olsa bile, bu bir zorunluluk değildir. Günümüzde web tasarım ihtiyaçları beraberinde farklı hizmetlere olan gereksinimleri doğurmuştur. Web sitesi yaptıran kurum veya kuruluşlar aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Sosyal Medya Danışmanlığı veya Dijital Pazarlama alanlarında çok çeşitli hizmetlerden yararlanmaya başlamışlardır. Bu saydığımız hizmetlerin her birisi uzmanlık gerektirirken, içine girdiğinizde bir ağacın dalları gibi bünyesinde çok fazla sayıda özellik ve yönetim tekniği içerir.

Web Sitesinin Türü

E Ticaret Web Sitesi Fiyatları

Web siteleri, kurumsal tanıtım amaçlı yapılabildiği gibi ticari ürün satışları için de tercih edilebilir. E-ticaret siteleri, internet kanalıyla ticari ürün satışları için son yıllarda bir çıkış trendi yakalamıştır. Yoğun içerik barındıran E-ticaret siteleri güçlü bir altyapı üzerine kurulmalıdır. Bu web sitelerinde ürün içeriklerinin oluşturulması ve web sitesine entegrasyonu titiz bir çalışmayı gerektirir. Bu saydığımız unsurlar web sitesi maliyetlerini arttırır.

Tek sayfa olarak tasarlanan web sitelerinde maliyetler oldukça düşüktür. Ana sayfa üzerinde firma ve hizmetleriyle ilgili detaylara kısa kısa yer verilir. Günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri sıklıkla tercih edilen web tasarım projeleridir. Firmaların ürün ve hizmetleriyle ilgili tanıtım sayfaları oluşturulur. Harita, video ve animasyonlar yayınlanabilir. İletişim formu, teklif talep formu veya insan kaynakları formu kullanılarak site ziyaretçileriyle etkili bir iletişim kurulabilir. Bu tür projelerde web sitesinde barındırılacak içerik miktarı ve web tasarım çalışmalarında yapılacak işin yoğunluğu web sitesi fiyatını belirler.

Web Sitesi Yönetim Paneli Desteği

Web Sitesi Yönetim Paneli

Web tasarım firmaları web sitelerinin sahipleri tarafından güncellenebilmesi adına yönetim paneli geliştirmiştir. Yönetim panelleri web sitenize çok sayıda resim, metin, blog makalesi veya video eklemenizi sağlayan gelişmiş yazılımlardır. Bu yazılımlar müşterilere ücretsiz sunulabildiği gibi, ek ücret talep eden firmalar da olabilir.

Hazır Web Sitesi

Hazır Web Sitesi

Son yıllarda “hazır web sitesi” kavramı ortaya çıkmıştır. Hazır scriptler kullanılarak hazırlanan bu web sitelerinde maliyetler oldukça düşüktür. Burada dikkat etmeniz gereken konu alacağınız hizmetin kalitesidir. 100 TL, 200 TL gibi düşük fiyatları olan bu sistemlerle web sitesi sahibi olabilirsiniz. Ancak bu tür sistemlerden kurumsal web tasarım hizmetleri beklemeniz sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu noktada dikkatli ve titiz bir çalışma yaparak firmanızı seçmelisiniz.

Web Tasarım Firmasını Nasıl Seçmeliyim?

Web Tasarım Firması Seçimi

1. Web tasarım firmasının web sitesini ziyaret ederek daha önce yapmış olduğu referans çalışmaları inceleyin.

Web tasarım çalışmalarınızı yaptıracağınız firmayı seçmeden önce firma web sitesinde referanslar sayfasını inceleyebilirsiniz. Bu sizlere oldukça fazla fikir verecektir. Firmanın yapmış olduğu web sitelerini beğenmediğiniz takdirde farklı firma alternatiflerine yönelebilirsiniz.

2. Referans web sitesi sahipleriyle iletişime geçerek firma hakkında bilgi alın.

Çalışmalarını beğendiğiniz bir firmanın proje teslim edildikten sonra sizlere destek olup olmayacağını referans web sitelerinin firma yetkililerini arayarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca web tasarım firmasının web sitesinde müşteri görüşleri sayfasını inceleyerek firma hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çalışmalarını beğendiğiniz bir web tasarım firması için olumlu yorum almışsanız içiniz rahat olmalı. Çok büyük ihtimalle bu firma beklentilerinizi karşılayacaktır.

3. Firmanın yaptığı çalışmaları beğendiniz. Referanslarından bilgi aldınız. Bu yeterli mi?

Aslına bakacak olursanız bu firmayla çalışmaya başlayabilirsiniz. Ama yine de tasarımı yaptıracağınız firma yetkilisiyle kapsamlı görüşme yapmanız ve bu görüşmede projenizi detaylandırmanız gerekir. Web sitenizle ilgili beklentilerinizi tüm detaylarıyla görüşün. Web sitenizde olmasını istediğiniz görsel ve teknik özellikleri mutlaka belirtin. Sizin için vazgeçilmez bir özelliği veya hizmeti web tasarım çalışmalarına başladıktan bir süre sonra dile getirdiğinizde ve firmanın bu hizmeti vermediğini öğrendiğinizde kurmuş olduğunuz güzel iletişim zarar görebilir. Bu nedenle proje detayları tümüyle projeye başlamadan önce görüşülmelidir.

Projenizi Takip Eden Firmalarla Çalışın

Web Tasarım Projesi Takibi

Web tasarım çalışmaları süresince etkin proje takibi yapan web tasarım firmalarıyla çalışın. Web sitesi içeriklerinin zamanında tasarımcılara ulaşmasını sağlayın. Proje aşamasında web sitesi içerikleri web sitesi sahibi tarafından hazırlanmamış olabilir. Yavaş davrandığınızda web tasarım firması sizi sürekli arıyor, ilgileniyor ve yardımcı olmaya çalışıyorsa ilgili bir firmayla çalışıyorsunuz demektir. Web tasarım çalışması bir ekip çalışmasıdır. Web sitesi içeriklerini zamanında ve düzenli bir şekilde firmaya ulaştırarak projenin sağlıklı ve etkin bir şekilde hazırlanmasına katkıda bulunun.

İçerik Kalitesini Arttırın

Web Sitesi İçerik Kalitesi

Web tasarım firmasının kaliteli bir web sitesi ortaya çıkarmasında web sitesi sahiplerinin önemli rolü vardır. Web sitesinin tasarımı kadar içerik kalitesi de hayati önem taşır. Web sitesinde firmanızı en doğru şekilde ifade edecek kaliteli resim ve metinler kullanmanız etkili olacaktır. Özellikle metin üretmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, profesyonel destek alarak web sitenizi zenginleştirecek metinler üretebilirsiniz. Günümüzde web siteleri için içerik üreten seçkin makale yazarlarıyla iletişime geçerek kaliteli metinler yazdırabilirsiniz.