Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

kurumsal web sitesi

İşletmeniz %100 çevrimdışı olsa bile, insanlar kim olduğunuzu, pazar geçmişinizin ne olduğunu ve sizinle nasıl kolayca iletişim kurabileceklerini öğrenmek için sizi Google'da arar. Web siteniz şirketinizin en değerli dijital varlığıdır. Buna diğer stratejik satış noktalarıyla aynı özenle davranmalısınız. Neden? Öncelikle kurumsal web sitesi tanımı ile başlayalım.

Kurumsal web sitesi, bir işletmeyi veya bir markayı temsil eder. Kamuoyunu, şirketin çevrimiçi varlığı ve son faaliyetleri hakkında bilgilendirmek ve tanınırlığını artırmak için kullanılır. Kurumsal bir web sitesi, hizmetlerin tanıtımına ve müşteri kazanımına yardımcı olur.

Kurumsal Web Sitesinin Amacı Nedir?

Sosyal medya çağında, bir web sitesi çevrimiçi tabanlı bir işletme için bir yuva olmaya devam ediyor. Kurumsal web sitesi, potansiyel müşterilerin marka, ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinmek için gittikleri ilk yerdir.

Online satış yapmıyorsanız neden kurumsal bir web sitesine ihtiyacınız var? Kurumsal bir web sitesinin amacı, bir şirketi tanıtmak ve arkasındaki kişilerin kim olduğunu göstermektir. İşletmenin varlığına doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunur. Öncelikli amaç şirketin, markanın, eğitim kurumunun veya kar amacı gütmeyen kuruluşun sunduğu hizmet veya ürünlerden ziyade misyonu ve değerleriyle itibar kazanması, desteklenmesi ve tanıtılmasıdır.

Kurumsal Web Sitesi Türleri Nelerdir?

Yapılan işin türüne ve şimdiye kadar seçilen büyüme stratejisine göre web sitesi türü seçilir. Aralarından seçim yapılacak bazı seçenekler şunlardır:

1. E-Ticaret Sitesi

Bir e-ticaret web sitesinin amacı, bir ürün veya hizmet satmaktır. Ürünün sunulma şekli olan vitrin deneyimi (yüksek kaliteli görsellerin kullanımı) ve ödeme süreci (önceki siparişlere, kaydedilen ürünlere, kişiselleştirilmiş seçeneklere veya ödüllere erişim) her zaman odak noktasıdır. Bir ziyaretçiyi alışveriş yapmaya ikna etmek, e-ticarette kurumsal bir web sitesi ile kastedilen şeydir.

2. Marka Web Sitesi

Bir şirketin profili, onun kişiliğini yansıtır. Ürün veya hizmetleri hakkında bilgiler içerir. Marka web sitesi tasarımlarında amaç, ziyaretçileri bir iş, ürün veya hizmetle tanıştırmak ve onlara şirketin yasal olduğuna dair güven vermektir. Web sitesinin ana özelliği güçlü ve akılda kalıcı görsel içeriği birleştirmektir.

3. Satış Yaratma Web Sitesi

Bu şirket web sitesi, ziyaretçilerin onlar hakkında bilgi toplamasına ve onları bir şirketin potansiyel müşterileri haline getirmesine yardımcı olur. Herhangi bir olası satış yaratma web sitesinin kritik unsuru ana sayfasıdır. Bir şirketin kaliteli yüzü dikkat çekme ve bir kullanıcıyı daha fazla yönlendirme şansını arttırır. Amaç, potansiyel bir müşteriyi bir ziyaretçiden aktif müşteriye dönüştürmek, bir sonraki adıma geçirmek ve sipariş vermesi için ilgisini korumaktır. Harekete geçirici mesajlar veya eylem çağrıları (ör. "Kaydolun", "Ücretsiz deneyin", "Bize katılın", vb.) olası satış yaratma sayfasının temel unsurlarından biridir.

4. Destek Web Sitesi

Destek web sitesi, bir müşteri için sunucu, donanım, yazılım veya herhangi bir hizmet için bilgi ve destek sağlar. Genellikle, büyük teknoloji şirketleri tarafından müşterilerin çevrimiçi olarak destek talep etmelerine ve ürünle ilgili sorunları çözmelerine olanak sağlamak için kullanılır.

5. Blog veya Haber Sitesi

Günümüzde çoğu bilgi, medya kuruluşları ve küçük blog gönderileri aracılığıyla sunulmaktadır. Her iki durumda da, web sitesinin amacı, ziyaretçilerin dikkatini güncel olaylar hakkında bir şeyler okumaya veya bilgilendirmek için başka herhangi bir bilgiye çekmektir. Odak noktası, uygun göz atma için kategorize edilen ve etiketlenen içeriktir. Dünya, spor veya iş hakkındaki siteler blog/haber sitelerine örnek olarak verilebilir. Her makalenin bir sayfası vardır. İçeriğe eşlik eden görüntülere özellikle önem verilir. Görseller, uzun metin bloklarını parçalamak ve insanları tıklayıp makaleye girecek kadar meraklandırmak için kullanılır.

6. Kâr Amacı Gütmeyen Web Sitesi

Bu web siteleri iş için değildir. Gönüllülerden, bağışçılardan veya kamu topluluğundan hibe ve bağışlarla finanse edilen herhangi bir kar amacı gütmeyen veya hayır kurumunu temsil eden bir web sitesidir. Ana odak noktası, kuruluşun çalışmaları nasıl katılacağınız ve nasıl üye/bağışçı olunacağına dair ayrıntıları sunmaktır. Anahtar unsurlar kolay bir düzen, yüksek kaliteli bir galeri ve net bir eylem çağrısıdır.

7. Eğitim Web Sitesi

Bu tür web siteleri insanlara bir şeyler öğretmeye veya farklı türde medya içeriği içeren çevrimiçi kurslara erişim sağlamaya adanmıştır. Ayrıca bir kolej veya okul gibi belirli bir eğitim kurumunu da temsil edebilir. Amaç, ziyaretçileri en başta meşgul etmek ve zaman geçtikçe web sitesinin sunduklarını tüketmeleri için onları meşgul ve heyecanlı tutmaktır. Eğitim web sayfası, atölye çalışmaları ve seminerler içermeyebilir, ancak potansiyel öğrencileri çekmek için kurumlar hakkında yeterli bilgi verebilir veya eğitim süreci hakkında genel bilgiler sağlayabilir. Örneğin kampüs görüntüleri, adresler veya gerekli kaynaklar hakkında bilgiler içerebilir.

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Müşterilerin %80'inden fazlasının, kötü bir deneyim yaşadıktan sonra bir web sitesine geri dönme olasılığı daha düşüktür. Ziyaretçilerinizin deneyimlerine odaklanmak ve bunu onların yaptığı gibi değerlendirmek çok önemlidir. Web siteniz daha fazla veya daha az sayfaya ihtiyaç duyabilir. Ancak her zaman bir başlangıç noktası vardır. Ana sayfa, hizmet sayfası, hakkında sayfası, referans sayfası ve iletişim sayfası temel 5 öğedir. Bu beş öğeye sahip olmak başlamayı ve en iyi çözümü bulmayı kolaylaştırır.

Yüksek kaliteli mobil uyumlu bir web sitesi için olmazsa olmazlardan birkaçı:

1. Temiz ve Profesyonel Görünümlü Kullanıcı Deneyimi

Kurumsal bir web sitesi kullanıcı deneyimini iyileştirmek için, site genelinde gezinmede net ve tutarlı olunmalıdır. Sayfa karışık olmamalı ve ziyaretçilerin tıkladıkları bağlantının onları nereye götüreceğini tahmin etmeleri sağlanmalıdır. Her şey temiz ve basit olmalıdır.

2. İyi Yazılmış İçerik

Derin alakalı içerik, müşterinin ve Google'ın bakış açısından kritik öneme sahiptir. Doğal olarak okunabilir bir şekilde oluşturulan profesyonelce yazılmış içerik, daha yüksek sıralamalara sahiptir ve daha iyi müşteri yanıtları alır. Etkilemek için değil, ilgi çekmek ve bilgilendirmek için yazılmalıdır.

3. Satış Üzerinden Bilgilendirme

Ziyaretçilere, ürün veya hizmetin sorunlarını nasıl çözebileceğine dair bir açıklama anlatılmalıdır.

4. Şirket Hakkındaki Tüm Bilgiler

Bir ana sayfadan sonra, hakkında sayfası, şirketinizin resmi web sitesinin en önemli varlığıdır. Sizinle çalışmayı veya sizden satın almayı düşünürken müşterilerinizin en çok ziyaret edeceği şey budur. Hakkında sayfasının formülü basittir. Başlık, şirket misyonu, hikaye ve eylem çağrısı içerir.

5. Şirketin Çalışanları

İşletmeye karakter ve kişilik kazandırmak için markanın arkasında olanlar vurgulanmalıdır. Minimal siyah beyaz veya renkli, eğlenceli bir şekilde yapılabilir.

6. Kariyer ve Staj Sayfası

Yeni çalışanları çekmek için ayrı bir sayfa sağlanabilir. İş kültürü ve işe alma prosedürü tanımlanır. İş başvuru formuyla zenginleştirilebilir. Bilgilerin güncel tutulması unutulmamalıdır.

7. Şirketin Fikri Mülkiyetlerinin ve Ticari Markalarının Listesi

Bir müşteriye sunulan hizmet veya ürünlerin kaynaklarını tanımlar. İşletmenin yasal olarak kayıtlı olduğunu ve korunduğunu gösterir, bu da daha fazla sayıda sadık müşteriye sahip olma şansını artırır.

8. Mevcut ve Geçmiş Müşterilerden Alınan Geri Bildirimler

Şirketin gelecekteki hedef kitlesi için bir bilgi kaynağıdır. Bu da müşterilerin zihinleri hakkında içgörü sağlar ve işi yükseltir.

9. Canlı Sohbet veya E-posta Desteği

Müşteriler için zamanında destek, müşteri hizmetlerini iyileştirir ve bir şirket ile müşterileri arasında güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı olur.

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Yönetilir ve Güncellenir?

Kurumsal bir web sitesini yönetmek sanıldığından zor değildir. Ancak emek isteyen bir iştir. Web sitesi açıldıktan sonra içerik güncel tutulmalıdır. Ana odak, web sitesinin içeriği ve tasarımıdır. Web sitesi sahibi, sürekli değişen kurallara bağlı kalarak bilgileri güncellemeli ve etkinlikleriyle ilgili gelişmeleri web tasarım şirketine iletmelidir. Süreci kolaylaştırmak ve daha sonra gerçek müşterilere dönüştürülebilecek daha fazla trafik çekmek için bir içerik yayınlama sistemi geliştirilmesi gerekir.

Şirketinizin çevrimiçi varlığını sürdürmek, misyonunu temsil eden bir gerekliliktir. Yeni müşteriler çekmenin ve gelir artışını artırmanın bir yoludur. Gelecekteki web sitesi ihtiyaçlarınız için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Özel bir web sitesi geliştirmek, mevcut bir web sitesini yenilemek ve yönetmek için bizden teklif alabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp