Mobil Uyumlu Web Sitesi

mobil uyumlu web sitesi

Çoğumuz uzun zamandır dünyanın her yerindeki insanların, internete çeşitli cihazlardan girerek daha fazla eriştiklerini biliyoruz. Artık şirketinizin kurumsal web sitesini ziyaret eden bir ziyaretçinin geleneksel bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanacağını varsaymak yararlı değildir. Büyük olasılıkla bir tablet veya elde taşınan bir akıllı telefon kullanıyor olacaklar.

Geleneksel web siteleri, hatta birkaç yıl önce geliştirilenler bile, genellikle mobil görüntüleme için biçimlendirilmemiştir ve günümüzün modern cihazlarında iyi işlenmez. Bazı sektörler, şirket web sitelerini mobil uyumlu biçimlere geçirerek yanıt vermekte hızlı davransa da, birçoğu bunun işletmelerinin kârlılığını etkileyebilecek önemli bir sorun olduğunun hâlâ farkında değil.

Bu makale çeşitli sektörlerde uygulanabilen, üst düzey yöneticiler ve pazarlama/iletişim personeli için mobil uyumluluğun önemi hakkında genel bilgiler ve önemli hususlar içermektedir. Ayrıca, Google'ın sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını hemen anlamanızı sağlayacak mobil uyumluluk testini de içerir.

Mobil Uyumlu veya Mobil Dostu Web Sitesi Nedir?

Web tasarımda genel olarak, mobil uyumlu bir web sitesi, iPhone veya Android akıllı telefonlar veya orta boyutlu tabletler gibi daha küçük ekranlarda düzgün görüntülenecek şekilde tasarlanmış bir sitedir. Standart masaüstü web siteleri bu cihazlarda iyi görüntülenmezken, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site daha küçük ekran boyutuna uyum sağlar, içeriği ve arayüzü mobil uyumlu bir şekilde biçimlendirir.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Özellikleri

  • Daha büyük ve okunması kolay metin
  • Mobil uyumlu navigasyon
  • Dokunmatik düğmeler ve sayfa öğeleri
  • Daha hızlı indirme hızı

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemlidir?

Giderek daha fazla ziyaretçinin şirket web sitenize mobil cihazlardan erişmesiyle, oraya ulaşmak için ne tür bir cihaz kullanırlarsa kullansınlar tüm ziyaretçilerinizin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak önemlidir. Sunucu ve yazılım sorunları nedeniyle, web sitenizin indirilmesi çok uzun sürüyorsa veya bir mobil cihazda kullanımı kolay değilse, bir rakibe geçebilirler.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Sağladığı Avantajlar

  • İyileştirilmiş arama görünürlüğü
  • Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi
  • Artan müşteri adayı
  • Geliştirilmiş marka kimliği

21 Nisan 2015 itibariyle Google, mobil arama sonuçlarında mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri tercih etmeye başladı. Hedef ziyaretçilerinizin küçük bir kısmı bile mobil cihazlardaysa, bu çevrimiçi görünürlüğünüz için oldukça önemli olabilir. Sonuç olarak, mobil ziyaretçilerinize ne kadar iyi bir deneyim sunabilirseniz, onların yeni işe dönüşme şansları o kadar artar. Hedef ziyaretçinizin sitenize nereden ve ne zaman geleceğini asla bilemezsiniz, bu nedenle web sitenizin, nerede olurlarsa olsunlar kullandıkları herhangi bir cihazda çalışmaya hazır olması önemlidir.

Şirket Web Sitemizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Google mobil uyumluluk testi

Genel olarak konuşursak, içeriği ve gezinmeyi daha küçük ekranlarda kullanıcı dostu olacak şekilde optimize edilmiş bir şekilde görüntülemek için ölçeklenirse, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Emin değilseniz, Google kontrol etmeyi kolaylaştıran bir Mobil Uyumluluk Testi sunar. Yalnızca URL'nizi girin ve Google, sitenizin testi geçip geçmediğini size söyleyecektir. Geçerse iyi durumdasınız; başarısız olursa, sitenizi bir an önce mobil uyumlu bir biçime dönüştürmeyi düşünmelisiniz.

Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Google ile Test Edin >

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi Oluşturmak Neleri Kapsar?

Web siteniz şu anda mobil görüntüleme için optimize edilmemişse, onu mobil uyumlu bir biçime dönüştürmek bir düzeyde geliştirme gerektirecektir. Ne yazık ki, sitenizi anında mobil cihazlar için optimize etmek için çevirebileceğiniz basit bir anahtar yoktur. Ancak, mevcut web siteniz iyi tasarlanmışsa, iyi kodlanmışsa ve veri tabanına dayalı bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsa, süreç mevcut sayfa şablonlarınızı güncellemek kadar basit olabilir. Diğer durumlarda, siteniz daha önemli bir geliştirme gerektirebilir ve bir şekilde yeniden oluşturulması gerekebilir. Her iki durumda da, mevcut tasarım şemanızı ve içeriğinizi koruyabilirsiniz veya bir şekilde yeniden tasarlamayı düşünüyorsanız, bir tasarım yükseltmesini mobil uyumlu bir güncellemeyle birleştirmek, kuruluşunuzun tüm web varlığını tek bir konsolide çabayla yükseltmek için pratik bir fırsattır.

Mobil web sitelerine yönelik en yaygın iki yaklaşım, ya el cihazları için optimize edilmiş ayrı bir mobil site tasarlamak ya da ana sitenizi herhangi bir ekran boyutuna ölçeklenen "duyarlı tasarım" kullanacak şekilde geliştirmektir. Ayrı bir mobil sitenin mantıklı olabileceği özel durumlar olsa da, duyarlı tasarım giderek modern standart haline geldi. Masaüstünden tablete ve avuç içi cihazlara kadar tüm cihazlarda ölçeklenen tek bir web sitesine sahip olmak, önceden geliştirmeyi daha fazla gerektirebilir, ancak zaman içinde iki yerine tek bir siteyi korumanın artan verimliliği inkar edilemez.

Desteğe mi İhtiyacınız Var?

Tanıtım amaçlı veya e-ticaret siteniz için bir mobil güncelleme ve/veya yeniden tasarım yapmayı düşünüyorsanız, planlamayı büyük olasılıkla kalifiye bir web geliştiricisi ile koordine etmeniz gerekecektir. Kuruluşunuzun web sitesinin tamamlayıcı bir değerlendirmesini istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Web sitenizi verimli, modern bir iş aracına dönüştürmek için size tavsiyeler ve tahminler sunmaktan memnuniyet duyarız.

Mobil uyumlu web sitesi örnekleri için "Referanslar" sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp